ODKLOP – Preventivni program za zdravo uporabo zaslonov
Projekt sofinancira Ministrstvo za zdravje v okviru javnega razpisa za sofinanciranje programov varovanja in krepitve zdravja v obdobju 2022–2025.
Projekt sofinancira Ministrstvo za zdravje v okviru javnega razpisa za sofinanciranje programov varovanja in krepitve zdravja v obdobju 2022–2025.
Projekt ima svoje zametke iz obdobja 2019–2022, ko je nastal program ODKLOP – sklop preventivnih delavnic za učence druge in tretje triade osnovne šole in njihove starše. V obdobju 2022–2025 bomo program posodobili in nadgradili z novimi vsebinami s področja duševnega zdravja, sodelovanja in medsebojne strpnosti, ter drugimi vsebinami za krepitev komunikacijskih, čustvenih in socialnih veščin pri osnovnošolcih. V prvem letu bo potekalo tudi dodatno usposabljanje za vodenje delavnic na osnovnih šolah za nove mlade izvajalce, ki so pretežno študenti humanističnih ved, vsako leto pa se bo odvijalo tudi dodatno usposabljanje za pedagoške in mladinske delavce, ki delavnice ODKLOP vodijo samostojno v času razrednih ur. Mladi izvajalci bodo v okviru celotnega trajanja projekta na slovenskih osnovnih šolah in drugih mladinskih organizacijah ob mentorski podpori obstoječih vodij delavnic in mentorice izvajali delavnice ODKLOP.
V drugem letu bomo razvili program za učence šol s prilagojenim programom. Razvoj programa za ranljive skupine mladostnikov bo potekal v sodelovanju s partnerjem, tj. Centrom za vzgojo, izobraževanje, usposabljanje in svetovanje Gustava Šiliha Maribor. Tako se bodo delavnice izvajale tudi po osnovnih šolah, ki imajo dodeljen status izvajanja posebnega programa.
V okviru prijavljenega programa bomo prvič sistematično spremljali odnos učencev do izbranega vidika digitalnega. Raziskava nam bo v pomoč pri oceni stanja odnosa do digitalnega na osnovnih šolah in prilagajanje ukrepov v naslednjih obdobjih dela na področju preventive škodljivih posledic uporabe zaslonov.
Prizadevanja programa bomo podkrepili z medijskimi kampanjami, ki bodo usmerjene v starše in skrbnike ter strokovno javnost (pedagoški in mladinski delavci, psihologi idr.) ter splošno javnost. Medijske kampanje bomo pripravili v sodelovanju s projektnimi partnerji – vsak od njih v projekt prinaša specifična znanja in veščine. Načrt je, da bo v prvem letu medijska kampanja usmerjena v starše in skrbnike predšolskih otrok, v drugem in tretjem letu pa v otroke 1. triade osnovne šole.