Raba alkohola v nosečnosti lahko povzroči resne in dolgotrajne posledice za razvijajoči se plod. Spekter fetalnih alkoholnih motenj (FASD) vključuje vrsto zdravstvenih stanj, ki so neposredno povezana z izpostavljenostjo alkoholu v času nosečnosti. Kljub temu, da so te motnje popolnoma preprečljive, se v praksi še vedno pojavljajo zaradi pomanjkljivega znanja in ozaveščenosti o nevarnostih rabe alkohola v tem občutljivem obdobju.

V tem članku bomo podrobneje obravnavali definicijo FASD, kako alkohol vpliva na plod in zakaj je ozaveščanje o nevarnostih rabe alkohola med nosečnostjo ključno za preprečevanje teh motenj.

Spekter fetalnih alkoholnih motenj (FASD) je skupek motenj, ki nastanejo zaradi izpostavljenosti ploda alkoholu med nosečnostjo. Te motnje lahko pri posamezniku povzročijo različne težave, ki segajo od blagih do zelo resnih ter vplivajo na telesni, kognitivni in vedenjski razvoj. Posledice so doživljenjske, zato so osebe s FASD pogosto soočene z izzivi, kot so učne težave, vedenjske motnje in fizične težave, ki jih spremljajo vse življenje. Najpomembnejši podatek glede FASD pa je ta, da so vse te motnje povsem preprečljive, če plod med nosečnostjo ni izpostavljen alkoholu.

Znaki in simptomi

Pri osebah s FASD se lahko pojavijo različni znaki in simptomi. Ti simptomi so lahko blagi ali pa zelo izraziti, odvisno od stopnje izpostavljenosti alkoholu ter drugih dejavnikov:

  • Vedenjski simptomi vključujejo hiperaktivnost, težave s pozornostjo in slabše sposobnosti odločanja ter presojanja. Posamezniki s FASD pogosto izkazujejo impulzivno vedenje ter imajo težave s samokontrolo in prilagajanjem na socialne norme.
  • Učne težave se kažejo v obliki slabega spomina, učnih težav, zamud v razvoju govora in jezika, intelektualne prizadetosti ter težav pri učenju. Otroci s FASD pogosto doživljajo težave v šolskem okolju, kjer se srečujejo z nalogami, ki zahtevajo koncentracijo, spomin in natančnost.
  • Fizični simptomi vključujejo nizko telesno težo, slabo koordinacijo, težave s srcem, ledvicami in kostmi, nižjo telesno višino, težave z vidom ali sluhom, majhno glavo in nenavadne obrazne poteze, kot je gladek greben med nosom in zgornjo ustnico. Te fizične nepravilnosti so pogosto najbolj prepoznavni znaki, a so lahko prisotne tudi v manj izraziti obliki ali pa sploh niso prisotne.

Način prehajanja alkohola od nosečnice do ploda

Alkohol je teratogena snov, ki povzroča nepravilnosti v razvoju ploda, kadar se uporablja med nosečnostjo. Ko nosečnica uporablja alkohol, ta preko posteljice (placente) hitro preide iz njenega krvnega obtoka v plodov krvni obtok. Placenta omogoča prehod hranil in kisika iz materine krvi v plod, vendar ne ščiti pred alkoholom, ki lahko v enaki koncentraciji prehaja v otrokov krvni obtok. Zaradi nezrelih jeter plod ni sposoben hitro razgraditi alkohola, kar pomeni, da lahko v njegovem telesu ostane dalj časa in lahko povzroči trajne poškodbe.

Varna količina alkohola, ki bi jo bilo mogoče zaužiti med nosečnostjo, ne obstaja. Tudi majhne količine alkohola lahko vplivajo na razvoj ploda, zato je abstinenca edini učinkovit način za preprečevanje FASD. Škodljivi učinki alkohola se lahko pojavijo v vseh fazah nosečnosti, tudi preden ženska sploh ve, da je noseča, zato je izjemno pomembno, da ženske, ki načrtujejo nosečnost, prenehajo z uporabo alkohola.

Ozaveščanje o tveganjih alkohola med nosečnostjo je ključnega pomena za preprečevanje spektra fetalnih alkoholnih motenj. Ker varna količina alkohola v nosečnosti ne obstaja, je popolna abstinenca edini način za zaščito ploda pred resnimi in trajnimi posledicami.

Viri:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6826810

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8541151

https://sites.duke.edu/apep/module-5-alcohol-and-babies/content-how-does-alcohol-get-to-the-fetus

https://nijz.si/zivljenjski-slog/alkohol/dan-fetalnega-alkoholnega-sindroma-2022-mladi-vrstnikom-sporocajo-naj-se-v-dobro-svojih-potomcev-ze-pred-nosecnostjo-odpovedo-pitju-alkohola/

https://nijz.si/zivljenjski-slog/alkohol/nosecnost-brez-alkohola-za-zdravje-in-dobrobit-vsakega-otroka/

Več informacij:

Deli s prijatelji:

Facebook
LinkedIn
Twitter
Novice

Preberite tudi

Alkohol in plodnost

Raba alkohola med ženskami v rodni dobi predstavlja resno zdravstveno vprašanje, saj lahko močno vpliva na plodnost in razvoj ploda med nosečnostjo. Kljub opozorilom o