Slovensko združenje za kronične nenalezljive bolezni ter Društvo za zdravje srca in ožilja v sklopu projektnega programa Odklop vabimo na webinar z naslovom Mladostniki in digitalni svet – izzivi, priložnosti in vloga staršev, ki bo v ponedeljek, 10. 3. 2025, ob 18. uri. Webinar je brezplačen, potekal bo preko Zoom platforme.
Na webinarju bomo odgovorili na vprašanja:
- Kako se je spremenil način odraščanja mladostnikov danes v primerjavi s preteklimi generacijami in kakšno vlogo imajo pri tem digitalna omrežja?
- Kakšen vpliv imajo družbena omrežja na duševno zdravje mladostnikov in kako lahko starši prepoznajo opozorilne znake težav?
- Kje je meja med prekomerno uporabo digitalnih naprav in zasvojenostjo ter kako lahko starši učinkovito postavljajo zdrave meje?
- Kako socialni mediji oblikujejo identiteto mladih in kakšne strategije lahko uporabijo starši, da bi jim pomagali pri kritični in odgovorni uporabi spleta?
Govorke:

Nataša Hauzer
univ. dipl. socialna pedagoginja, mladinska delavka na Društvu Center za pomoč mladim
je mladinska delavka, ki že več kot 10 let dela z mladimi, predvsem na področju razvijanja socialnih veščin. Izvaja tematske pogovorne delavnice v srednjih šolah, treninge socialnih veščin in treninge asertivnosti. V zadnjem času se posveča raziskovanju potreb mladih in kako le te vključiti v samo delo z mladimi. Njen prispevek na seminarju bo osredotočen na predstavitev sodobnih mladostnikov, njihovih potreb, želja in strahov, pri čemer se bo opirala tako na rezultate raziskav kot na izkušnje iz prakse.

Ajda Petek
univ. dipl. komunikologinja, strokovna sodelavka, Točka osveščanja o varni rabi interneta Safe.si, Fakulteta za družbene vede Univerze v Ljubljani
je univerzitetna diplomirana komunikologinja, ki že več kot 15 let deluje kot strokovna sodelavka Točke osveščanja o varni rabi interneta Safe.si na Fakulteti za družbene vede Univerze v Ljubljani. V okviru svojega dela pripravlja različna izobraževalna gradiva, izvaja raziskave ter organizira izobraževanja in usposabljanja za otroke, mladostnike, starše in pedagoške delavce. Osredotoča se predvsem na teme, kot so spletno vrstniško nasilje, prekomerna uporaba interneta ter vpliv digitalnega okolja na duševno zdravje in dobrobit. Njen prispevek na seminarju bo osredotočen na problematiko vpliva uporabe interneta na poslabšanje duševnega zdravja med mladostniki in napotke staršem, kako skrbeti za čustveno in mentalno blaginjo svojih otrok pri uporabi interneta, družbenih omrežij in pametnih telefonov.

Mija Repenšek
mag. družinskih in partnerskih študij, spec. ZDT., strokovna sodelavka centra Logout
je terapevtska stažistka in strokovna sodelavka centra Logout. Kot doktorska kandidatka in sodelavka Centra za pomoč pri prekomerni rabi interneta raziskuje zasvojenosti in nevarno uporabo telefona, družbenih omrežij ter spletne pornografije. V prispevku bo na podlagi svetovalne prakse predstavila praktične nasvete za varno in odgovorno digitalno vpeljavo otrok, razlikovanje med prekomerno uporabo in zasvojenostjo ter vlogo staršev kot zgleda mladostnikom pri uporabi digitalnih tehnologij.

Aja Vrenjak
študentka etnologije in kulturne antropologije, izvajalka preventivnih programov pri Mladinski zvezi Brez izgovora Slovenija
že 3 leta sodeluje z mladinsko organizacijo Brez izgovora Slovenija, kjer na osnovnih in srednjih šolah izvaja delavnice. Te se osredotočajo na različne teme, kot so zasvojenosti, samopodoba in dinamike v odnosih (na primer medvrstniško nasilje, empatija in reševanje konfliktov). Poleg tega vključuje tudi diskusije in poučevanje mladih o mehanizmih zasvojenosti od tehnologije ter o tem, kaj vpliva in oblikuje njihovo digitalno samopodobo.