Nova direktiva o kakovosti zraka: strožji standardi za boljše zdravje prebivalcev EU

Evropski okoljski ministri so 14. oktobra 2024 dokončno potrdili prenovljeno Direktivo o kakovosti zraka, ki uvaja strožje standarde za ključne onesnaževalce, kot so delci PM 10, PM 2,5 ter dušikov in žveplov dioksid. Ti onesnaževalci so znani povzročitelji resnih zdravstvenih težav, vključno z boleznimi srca, pljuč in dihal, ter so povezani z večjo umrljivostjo. Nova direktiva predstavlja pomemben korak v smeri varovanja zdravja prebivalcev EU in ohranjanja kakovosti okolja.

Strožji standardi za varnejši zrak

Glavni cilj te prenovljene direktive je uskladiti zakonodajo držav članic z novimi standardi kakovosti zraka, ki se tesno držijo smernic Svetovne zdravstvene organizacije (WHO). Do leta 2030 bodo morale države članice doseči cilje, ki vključujejo zmanjšanje onesnaževal, kot so delci PM 10 in PM 2,5, ter zmanjšanje koncentracij dušikovega in žveplovega dioksida. Ti onesnaževalci povzročajo resne zdravstvene zaplete, predvsem bolezni srca in pljuč, ter prispevajo k prezgodnjim smrtim.

Vpliv na prebivalce EU

Zaradi onesnaženega zraka trpi kar 97 % mestnega prebivalstva v EU. Onesnažen zrak povzroča na stotine tisočev prezgodnjih smrti letno, hkrati pa močno obremenjuje zdravstvene sisteme držav članic. Pogoste bolezni, kot so dihalne in srčno-žilne bolezni, so neposredno povezane z izpostavljenostjo nevarnim onesnaževalcem v zraku. Zato je zmanjšanje teh emisij ključno za izboljšanje kakovosti življenja in zdravja prebivalcev EU.

Cilji do leta 2030 in 2050

Nova direktiva je del širše strategije Evropske unije, ki si prizadeva za ničelno stopnjo onesnaženosti do leta 2050. Konkretni cilj direktive je zmanjšati število prezgodnjih smrti zaradi onesnaženja zraka za vsaj 55 % do leta 2030. Ta ambiciozni načrt je neposredno povezan s prizadevanji za izboljšanje kakovosti zraka in zmanjšanje negativnih vplivov na zdravje ljudi. Izboljšanje kakovosti zraka bo prispevalo tudi k zmanjšanju stroškov, povezanih z zdravstvenim varstvom, saj se bodo zmanjšali tudi pritiski na zdravstvene sisteme zaradi bolezni, ki jih povzroča onesnaženje.

Kaj sledi?

Države članice EU bodo morale v naslednjih dveh letih v svojo nacionalno zakonodajo prenesti novo direktivo. Zgodnje ukrepanje in učinkovita implementacija bosta ključna za doseganje zastavljenih ciljev. Države bodo morale razviti jasne načrte za zmanjšanje onesnaževanja zraka in zagotavljanje strogega nadzora nad izvajanjem ukrepov. Le tako bodo lahko uspešno izboljšale kakovost zraka, zaščitile zdravje svojih prebivalcev in prispevale k trajnostni prihodnosti.

Več informacij na https://www.consilium.europa.eu/en/press/press-releases/2024/10/14/air-quality-council-gives-final-green-light-to-strengthen-standards-in-the-eu/

Deli s prijatelji:

Facebook
LinkedIn
Twitter
Novice

Preberite tudi